יואב בן דב

 

“אחד האנשים המתוקים והיפים ביותר שהיה לי את הזכות להכיר ולעבוד איתם הלך לעולמו. דר’ יואב בן דב, סופר, מרצה מורה, דר’ לפילוסופיה של המדע, איש אשכולות וסקרן גדול, ומעל הכל בן אדם מתוק ויפה, היחיד יכול היה לתווך בין העולמות הרציונלי והמיסטי, איש מבריק, יקר ואהוב. אבידה גדולה.”
אילן לוי, הוצאת פראג

יואב בן-דב נולד בשנת 1957 בתל אביב לאילנה ויצחק בן דב, וגדל באתיופיה וברמת השרון. שירת בצבא (1974 – 1977) כמפקד טנק וסמל מבצעים. למד ל-BAבפיזיקה ו-MA בהיסטוריה ופילוסופיה של המדע באוניברסיטת תל אביב בהנחיית פרופ’ יובל נאמן, וקיבל תואר ד”ר באפיסטמולוגיה והיסטוריה של המדע מאוניברסיטת פריז בשנת 1988 על תזה בתחום הפילוסופיה של תורת הקוונטים. בנוסף, משנת 1979, החזיק יואב בן-דב בתעודה מהפקולטה ללימודים אסטרולוגיים בלונדון. במקביל למד יואב בן-דב קריאה בקלפי טארוט ופסיכומאגיה בהדרכת אלחנדרו חודורובסקי בפריז.

בין השנים 1989 – 2006 שימש כחוקר ומורה מן החוץ במכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות ע”ש כהן באוניברסיטת תל אביב, ובחוג לחינוך באותה אוניברסיטה וכפרופסור אד הונורם במחלקה לפיזיקה של אוניברסיטת דל וייה בקאלי, קולומביה. כמו כן היה בן-דב מורה לפיזיקה בבית הספר התיכון ע”ש רוטברג ברמת השרון, עורך מדעי של כתב העת “גלילאו” למדע פופולרי ושל אנציקלופדיה “אביב חדש”, סופר ומנחה של סדרת תוכניות “אסכולה” בטלוויזיה החינוכית על תרבות דיגיטלית, ועד מומחה בבית המשפט בענייני תרבות הטראנס[דרושה הבהרה] ואסטרולוגיה.

בין השנים 2008 – 2011 יצר יואב בן-דב את חפיסת קלפי הטארוט CBD של מרסיי, המשחזרת את חפיסת הטארוט התקנית של ניקולה קונוור מהמאה ה-18.

בן דב נפטר ב-8 בדצמבר, 2016, השאיר את הילדים: עידן ולי.

ספרי יואב בן דב

• קריאה בקלפים, כתר הוצאה לאור (1982) – ספר הטארוט הראשון בעברית
• פיזיקה – תורות ומושגים, אוניברסיטה משודרת (1991)
• תורת הקוונטים: מציאות ומסתורין, סדרת מה?דע!, הוצאת דביר (1997)
• טארוט הקריאה הפתוחה הוצאת פראג 2014
• Invitation à la physique, Le Seuil – points sciences, Paris 1995. Also in Portuguese: Jorge Zahar, Rio de Janeiro 1996, and Spanish: Andres Bello, Santiago de Chile 1999
• La Complementariedad: una Filosofía para el siglo XXI, Jairo Roldán Ch., Yoav Ben-Dov y Germán Guerrero P., Programa Editorial, Universidad del Valle, Cali, Colombia 2006

טארוט | יואב בן-דב

הבנתי שאי אפשר להבין מיכל גזית מראיינת את יואב בן דב

ראיון עם יואב בן דב ברשת ב’

לינק לאתר הטארוט של ד”ר יואב בן דב

מקבץ של ראיונות והרצאות של יואב בן דב