אלחנדרו חודרובסקי

חייו של אלחנדרו חודרובסקי(94) הם יצירת אומנות המשובצת באירועים פלאיים ובחוויות יוצאות דופן. חודרובסקי נולד ב-1929 בעיירה נידחת בצ’ילה להורים יהודים שברחו מרוסיה. כנער בצ’ילה עוד הספיק לכתוב ואף לפרסם שירה, ללמוד באוניברסיטה ולעזוב אותה כדי להצטרף לקרקס כליצן, לייסד תיאטרון פנטומימה ולהגר לצרפת שם הצטרף לקבוצת הפנטומימה של מרסל מרסו ונסע איתה בכל העולם.

בשנות ה- 50 ביים מספר סרטים קצרים שהתבססו על פנטומימה, ונחשבו כבר אז ליצירות מופת. חודרובסקי הקים את קבוצת ‘תיאטרון הפאניקה’, התנסה בקולנוע אקספרימנטלי פסיכדלי, שחזר קלפי טארוט של מרסיי ועבד כשולייתה של אחת השמאניות המרפאות הגדולות במקסיקו.

בתחילת שנות ה-70 הוא ביים את סרט הפולחן האוונגרדי El Topo הסרט הרשים כל כך את ג’ון לנון שהוא החליט לתרום מיליון דולר לסרטו הבא של חודרובסקי The Holy Mountain סרט פולחן פסיכדלי.

עבור חודרובסקי תפקידה של האומנות הינה לרפא ברמה האישית והחברתית כאחד. יצירותיו פורצות דרך וחוצות מדיומים, בלתי נשכחות לכל מי שצפה וחווה אותן. יצירותיו מבוססות על חדוות יצירה, חקירה, ידע קדום, מעוררות שיח וויכוח, ביקורת חברתית, ומעודדות דרך חיים של סקרנות חופש ויצירה.

בקברט מיסטיקה, חושף אלחנדרו חודורובסקי את יסודות ממצאיו אשר נחקרו במשך שנים בנוכחות הקהל שנכח בהרצאותיו. בנוסף לסדרת בדיחות וסיפורי חניכה, המשמשים כבסיס להבנת האדם ללא ה’מסכה’ שלו, עם בעיותיו, פחדיו, חוסר בטחונו, וחסרונותיו, ובאמצעות דוגמאות ותובנות רבות, מצביע אלחנדרו על הגורמים והסיבות המונעים את אושרנו, ואת התפתחותנו לכדי מודעות מלאה, ומציע לקורא עזרה בדרכו לרפא את יחסיו עם עצמו, עם הזולת, עם החיים, ועם פנימיותו. 

קברט מיסטי נכתב עבור אלה המחפשים את ההתפתחות ואת השחרור של עצמם ושל תודעתם, המחפשים את ‘עצמם האותנטי’ כדי לשלבו ככלי של שמחה בחייהם, וכדי לחיות ללא פחד את ההזדקנות ואת המוות. ‘כולנו עבדים של האישיות שנוצרה בנו תחילה על ידי המשפחה, בהמשך על ידי החברה, ולבסוף על ידי התרבות. דרך הטרנספורמציה היא דרך השחרור מן השעבוד. מאחורי אלפי מסכותיי, הנני.

אלחנדרו חודרובסקי

ריאיון עם אלחנדרו חודורובסקי

ירון ואג | 15/07/2018 | Walla