רחוב הספרים המשומשים

ספרים יד 2

יצא ככה שבמרחב שמתחיל בחנות הספרים והמפות של  ‘פולק’ (שמתהדר בשנת פתיחה 1899) דרך רחוב קינג ג’ורג’ לכיוון אלנבי שם נמצאת חנות ‘הנסיך הקטן’ החביבה , והתוספת החדשה יחסית ברחוב ‘מהדורה מוגבלת” שם הספרים הם חלק ממגוון עצום של פריטי יד שניה (או במונח הממותג – ויטג’) והתוספת המרעננת של “הנסיך הקטן חנות ספרים שבה הכל נמכר ב 10 ₪ ממש בכניסה לשוק בצלאל המיתולוגי או ממה שנשאר ממנו, בואכה רחוב טשרניחובסקי 5 שם נמצאת ‘מדף הספרים של פאני’ חנות יד שניה סטייליסטית נקיה מצוחצחת מסודרת ואפילו לא מריחים את האבק שאופייני לחנויות כאלה.

סטייה קלה מערבה לפינת גאולה שם נמצאת חנות ‘ביבליופיל’ קטנה דחוסה צפופה שבחזיתה כתבי עת ועיתונים ישנים, (אם אתם בעניין של העולם הזה משנת 1997) ומדפים עמוסי ערמות על גבי ערמות של ספרים יד שניה, ובעל בית שנראה שהגיע רק להעביר את הזמן בפנסיה שמכריז מיד ” אפשר לקנות לקרוא ולהחזיר ולקבל זיכוי לספר נוסף”.

וחזרה מזרחה לחנות/ דוכן הספרים שמתהדר בשם ‘דוסטוייבסקי ספרים’  שזה בעצם מין מעבר בין בנינים עכשיו נמצא שם בחור צעיר, בעבר –כלומר לפני 45 שנה- כשגיליתי את המקום זו הייתה חגיגה ענקית, ספר ב 10 לירות, כן כזה עתיק אני, וישב שם שאול, עיראקי לא צעיר שעישן כמו קטר, הדליק סגריה בסיגריה השתעל בכבדות ואשתו הייתה נוזפת בו מין קונצרט דו כלי ידוע מראש.

פעם היא גם צעקה עליו כשנתן לי הנחה נוספת שנראתה מופרזת בעיניה. ממול ‘ספרי הלפר’ לבירנט חדרים וכוכים עמוסים במדפי ספרים ,  ועד חנות הספרים של קובי ‘קדמת עדן’ וקצת יותר רחוק  באלנבי מול בית הכנסת הגדול, קרוב למה שהייתה פעם חנות לוטוס מנוחתה עדן. ספרתי שמונה חנויות, (לא כולל ארבע חנויות ברוסית באלנבי )

ואי אפשר שלא לציין את בית המקדש של ‘רובינזון ספרים’ שמנהל אותו אליאסף דור שני לסוחרי ספרים, הדור השלישי השובב יותר יושב בפרישמן פינת מלכי ישראל (האחים גרין) ההתגבשות העירונית של עסקים מאותו הסוג, היא תמיד תעלומה, נעלים בנוה שאנן (מעניין לאן הם נדדו) רהיטים בהרצל כאלה.

חנויות הספרים המשומשים התרכזו כאן, חגיגה למכורים (אני) ותחושה מוזרה וצביטה קטנה בלב למחברים ולהוצאות הספרים (גם כאן אני מסמן וי)

שיטוט, קניה וקריאה נעימה

החנויות המוזכרות:

פולק – קינג ג’ורג’ 42

הנסיך הקטן – קינג ג’ורג’

השלוחה המבולגנת- קינג ג’ורג’ פינת בצלאל

מדף הספרים של פאני – טשרניחובסקי 5

ביבליופיל – אלנבי 52 פינת גאולה

קדמת עדן – אלנבי 93

דוסטוייבסקי ספרים – אלנבי 88

הלפר – אלנבי 87

רובינזון ספרים – נחלת בנימין

כתיבת תגובה