נדלן בספרות העברית

הבטחתי לכתוב קצת על ספרים.

לאחרונה יצא לי לקרוא ברצף שלושה ספרים פרוזה מקור: בעלת הבית מאת נעה ידלין,  הנוסעת האחרונה של טל ניצן ורווקים ואלמנות של ירמי פינקוס.

לא יכולתי להתעלם מהעובדה שהנדל”ן במיוחד זה התל אביבי משמש ציר מרכזי בעלילות שלושת הספרים.

מכיוון שאני לא מבקר ספרים ואין לי גם כוונה לרדת למקום ההוא, אני לא אביע דעה על האיכויות הספרותיות של הספרים, ויש שם איכויות, אלא על התופעה שצצה שם.

מאשימים את הסופרים שהם מנותקים מהמציאות מרחפים בעולמות שונים ומשונים, לא עוסקים בבעיות השעה והנה שתי סופרות צעירות, וסופר כותבים על הבעיה נכון הנדל”ן רק משמש מעין זרז או מפתח לעלילה, רק שהוא הנושא המרכזי הברור והעיקרי, יותר למשל מיחסים, אהבה או קשר בין הדמויות.

הכל כמו במציאות סובב סביבו, הוא המלך, ואנחנו הנתינים, הרצון או הייתי מגדיר זאת כתשוקה נואשת לבעלות על פיסת נדל”ן של הכותבים עצמם, שהחליטו שאם הם לא יכולים להיות בעלי נדל”ן הם יממשו אותו בכתיבה, מחלחל לתוך הכתיבה שלהם ולצערי חונק אותה.

כתיבה על בתים חשובה, אנחנו משאירים אחרינו זיכרונות, אהבות, רגעי אושר וצער חיים שלמים בדירות בהן גרנו, געגועים ותשוקה הכל.

ועדין די לקרוא את פול אוסטר בממואר הנפלא שלו ‘הדירות שלי’ כדי להבין את ההבדל

כרגיל אין לי מסקנות רק תהיות

 

עוד על ספרים וקפה

  • רחוב הספרים המשומשים ספרים יד 2 יצא ככה שבמרחב שמתחיל בחנות הספרים והמפות של  ‘פולק’ (שמתהדר בשנת פתיחה 1899) דרך עוד…

  • caffe sospeso (קפה סוספאסו) caffe sospeso (קפה סוספאסו) מונח המתאר מנהג נפוליטני, תשלום עבור כוס קפה נוסף, בלי לשתות אותו, עוד…

  • Big in Japan טוקיו יולי 2014, עם אח שלי איל. הקפה פה, ובכן, אין הרבה מה לומר. הם מומחים בתה, עוד…

  • הכל באשמת ההורים (2) והייתה גם אמא שלי, עובדת סוציאלית בעיריית תל אביב ונפש רחומה, שבכל פעם שירד גשם הייתה עוד…

כתיבת תגובה