בספר ״אפס מגבלות״ מנסח ג׳ו ויטלי היגד פשוט – ״המאבקים שלנו בחיים הם לא עם מה שקורה לנו עכשיו, אלא לרוב הם עם אירועים וזכרונות עבר שלנו שצפים ומעירים בנו רגש שלילי״. במילים אחרות, הספר אומר שכשאני נוסע, לדוגמה ומתעצבן שחותכים אותי בכביש, אני לא באמת מתעצבן על הנהג שחתך אותי. מה שבפועל קורה באותו רגע, זה שמופעל אצלי זיכרון עבר שלילי שמזכיר לי אירוע או חוויה שלילית. למעשה, אני לא כועס על הנהג שחתך אותי. הכעס שעולה בי הוא מזיכרון של פגיעה מהעבר, מהילדות. אני חוזר להיות באותו רגע הילד הקטן שלא היו לו את הכלים להתמודד עם האירוע.

 

אם נשתמש לרגע במושגים מעולם המחשבים, קשה לנו לרוקן את סל המיחזור של הרגשות שלנו.

אני זוכר שכדורגלן צעיר הגיע אליי עם בעיה, שלושה ימים לפני שהקבוצה שלו מתמודדת בגמר גביע, שבו אם תפסיד, העונה כולה תלך לטמיון. שאלתי אותו איפה הבעיה והתשובה שלו הדהימה אותי.

״לפני חודשיים הפסדתי במגרש הזה״. אותו כדורגלן לא מתמודד בכלל עם משחק גמר הגביע בעוד שלושה ימים. הוא מתמודד עם זיכרון עבר שלילי של ההפסד באותו מגרש חודשיים קודם לכן. המוח שלו עמוס בחוויות שליליות, בשיפוטיות, ביקורת, הלקאה עצמית. כל מרכז האנרגיה שלו מנותב לאותה חוויה שמכניסה אותו לתוך ״האני הקטן״, לשחקן עם דימוי עצמי שלילי. ברגע שהוא זיהה את הזיכרון המאיים הוא הבין שאותו הפסד לא באמת מגדיר אותו ככישלון או הצלחה. ההפסד הוא רק זיכרון שחוזר על עצמו שוב ושוב, ממש כמו סרטון ביוטיוב בריפיט.
וברגע שהוא הבין שבפועל אין באמת איום ממשי, הוא יכל סוף סוף לשחרר את הרגש השלילי שאחז בו ולהרשות לעצמו להתחבר לכוחות הפנימיים שלו ולפנות מקום להזדמנויות שלא יכל לראות קודם לכן, כמו ההזדמנות לזכות בגביע בעוד שלושה ימים.

בואו נבחן לרגע עם עצמנו איך גם אנחנו משלבים את התובנה הזאת בחיי היום יום שלנו – בכל פעם שאתם ניגשים לעבר מטרה או יעד והמחשבה על כך מאיימת עליכם, זכרו תמיד שזה רק הזיכרון שמחזיר אתכם אחורה. והזיכרון הוא לא אתם. אתם אלה שבוראים את המציאות שלכם. אתם היוצרים של החוויות העתידיות שלכם. ולכן זה הזמן לחיות בהווה, להסתכל אל העתיד ולהחליט איך ומה אני רוצה להיות ולכוון לשם ע״י לקיחת אחריות על החיים שלי ולא ע״י האשמת העולם בבעיות שלי. ווינרים מתעסקים בפתרונות וכל השאר בבעיות.