סוף טלומר במחשבה תחילה

סקירה של הפסיכיאטר האמריקני לויד סדרר על הספר “אפקט הטלומרים”

פורסם ב Psychology Today

משמעותה האמיתית של האפיגנטיקה מרחיקת לכת אף יותר. השפעות סביבתיות אינן מסתכמות רק בגורמים חיצוניים שחודרים לגופנו, אלא גם בגורמים בסביבה הפנימית שלנו המשקפת את המצב המנטלי שבו אנו שרויים. אומנם ידוע זה מכבר שהלך הרוח שלנו משפיע רבות על בריאותנו, אך בשנים האחרונות נחשף נדבך חדש בקשר המתגלה כהדוק הרבה יותר מהסברה הרווחת בין גוף לנפש, ומדגים בדיוק עד כמה יכולים דפוסי החשיבה שלנו להשפיע על הפעילות הגנטית.

ב-2009 זכו הביולוגית המולקולרית ד”ר אליזבת בלאקבורן ועמיתיה בפרס נובל לרפואה הודות לגילוי הטלומרים – חלבונים המשמשים מעין מכסים העוטפים את קצות הכרומוזומים שלנו – והגורמים המשפיעים על אורכם. בהמשך חברה בלאקבורן לד”ר אליסה אפל, פסיכולוגית רפואית המתמחה בחקר השפעת המתח הנפשי על תהליכי הזדקנות והשמנה – ויחד הוציאו לאור ב-2017 את הספר  The Telomere Effect: A Revolutionary Approach to Living Younger, Healthier, Longer הקושר את פועלן של השתיים.

הפסיכיאטר לויד סדרר סוקר את ספרן ב-Psychology Today ומסביר כיצד מומשלים הטלומרים לכיסויי הפלסטיק העוטפים את קצות שרוכי הנעליים: כפי שהם מגנים על השרוך מהיפרמות בזמן השימוש בו, כך מגנים הטלומרים על הכרומוזום ומוודאים חלוקה תקינה של התא. תאים מתחלקים ומתחדשים בגופנו כל הזמן. בכל חלוקה שכזו מתקצרים הטלומרים עוד ועוד, עד שהם קצרים מכדי לאפשר את חלוקת התא. התא אז מפסיק להתחלק ולהתחדש. במילים אחרות – כך התאים, ואנחנו איתם, מזדקנים.

כפי שכיסויי השרוכים שומרים על תקינותם ומבטיחים את צעדינו בתוך הנעל, כך הטלומרים שומרים על הכרומוזומים בתא.

נראה שהטלומרים משמשים מעין שעון ביולוגי פנימי אשר משפיע על קצב ההזדקנות. המשוואה המתקבלת די פשוטה: טלומרים קצרים משמעותם הזדקנות מואצת ונטייה גבוהה יותר להתפתחות מחלות כמו סוכרת, סרטן, מחלות לב, שבץ, דמנציה ואוסטאופורוזיס. טלומרים ארוכים, לעומת זאת, משמעותם אריכות ימים ומערכת חיסון איתנה יותר.

החדשות הטובות הן שיש לסביבה הפנימית שלנו השפעה מכרעת על תהליך התקצרות הטלומרים. סביבה זו, שמיוצרת על ידי דפוסי המחשבה ואורח החיים שלנו, נתונה לשליטתנו. הפתרונות לחיים ארוכים ובריאים זמינים לכולנו“, מציין ד”ר סדרר. “יכולים להיות לנו טלומרים שאינם קצרים מדי […] הם אומנם דורשים קצת עבודה, אבל הם לא עולים כסף, אינם דורשים אישור מקדים מחברות הביטוח, וניתן להפעיל אותם באופן מיידי“.

היו המהנדסים הגנטיים של עצמכם

מהם אותם פתרונות לחיים ארוכים ובריאים? ובכן, בלאקבורן ואפל, בדומה לווישארט, ממליצות גם הן לאמץ אורח חיים בריא המורכב מתזונה ים-תיכונית, התעמלות קבועה, שינה מספקת והימנעות מצריכה וחשיפה לרעלנים. אך מעבר לכך, הן ממליצות על אורח מחשבה בריא. נמצא כי דפוסי מחשבה שליליים כמו פסימיות, עוינות ונדידת מחשבות מייצרים הורמונים וכימיקלים בגופנו אשר מזרזים את התקצרות הטלומרים, בעוד דפוסי מחשבה חיוביים כמו הכרת תודה, אופטימיות, וביטחון הנובע מהימצאות בסביבה תומכת, מסייעים לשמירה על טלומרים ארוכים ותקינים. יתרה מכך – דפוס מחשבה חיובי משפיע על יצירת חלבון הטלומראז’ הבונה ומאריך את הטלומרים. דרך נהדרת ומומלצת במיוחד לשלב בין אורח החיים ואורח המחשבה הבריאים היא באמצעות תרגולים המשלבים גוף ונפש כמו יוגה וצ’יקונג.

הבשורה המהפכנית של האפיגנטיקה טמונה במסר המעצים שלה לכל אחד מאיתנו: כבר איננו צריכים להרגיש חסרי אונים כפי שחשו היוונים הקדמונים, מפני שהגנטיקה איננה גזירת גורל. הגורל הגנטי שלנו מופקד בידינו והרשות אכן נתונה לנו לבחור איך לכוונו. למעשים שלנו, להתנהגות שלנו, לסביבה שלנו, ובעיקר לבחירות שלנו, יש השפעה עצומה על הפיזיולוגיה שלנו. המשמעות היא שאנחנו יכולים להיות מעין מהנדסים גנטיים – או מוירות, אם תרצו – של עצמנו, ובמודעות מכוונת להתחיל לעצב את חוט הגורל שלנו כפי שהיינו רוצים לראותו: ארוך, בריא ומשגשג.

 

כתיבת תגובה