אדית דורהם – Edith Durham

האישה שגילתה את אלבניה.

סופרת, תיירת, מגלה ארצות ואמנית  (8/12/1863 – 4/11/1944)

בוגרת האקדמיה המלכותית לאומנויות וקולג’ בדפורד

שנקראת בפי האלבנים ‘מלכת ההרים’

דורהם הייתה אישה נועזת, הרפתקנית ופורצת דרך לנשים אחרות בתקופתה, בת למשפחה אריסטוקרטית מאנגליה, שלאחר מספר אכזבות וכישלונות בחייה הפרטים יצאה למסע באירופה, לבדה, ויש לזכור כי אנחנו מדברים על התקופה באנגליה שנשים היו אמורות לשבת בבית ולחכות לבעל.

בשנת 1900, בגיל 37, הפליגה דורהם לראשונה לבלקניים. הטיול שלה נועד כאמצעי להתאושש מתקופה של התעללות, וכהפסקה מהשגרה המצמיתה של הדאגה לאמה החולה. חוויותיה בטיול זה שינו את מהלך חייה, והציתו אהבה עמוקה לאזור אליו חזרה שוב ושוב בעשורים הבאים.

דורהם הפכה להיות אשת סודו של מלך מונטנגרו, ניהלה בית חולים במקדוניה, ובעקבות פרוץ מלחמת הבלקן הראשונה ב-1912, הפכה לאחד הכתבים הראשונים בעולם בקרב הנשים. באנגליה, היא הייתה ידועה כמומחית על האזור, ומחברת הספר High Albania .

המלך זוג (ZOG) אמר פעם כי לפני דורהם, אלבניה הייתה רק ביטוי גיאוגרפי.

דורהם ניצלה את קשריה עם ראש הממשלה הבריטי באותה התקופה  אוברי הרברט  Aubrey Herbert, ושכנעה אותו כי העם האלבני אכן קיים, ובזמן ועידת לונדון 1930, ועידה אשר דנה בחלוקתו של הבלקן למדינות לאחר תבוסת האימפריה העות’מנית, החליטו המעצמות של אותה תקופה להכריז על קיומו ועצמאותו של העם האלבני ולדרוש מצבאות סרביה וקרואטיה לסגת מהשטחים שכבשו

 

זה הספר המקיף ביותר שנכתב על אדית דורהם

Albania’s Mountain Queen: Edith Durham and the Balkans

Marcus Tanner(Author)

הרומן   (1941). Black Lamb and Grey Falcon: The Record for a Journey Through Yugoslavia in 1937. מאת רבקה ווסט מחברת ציפורים ממתות בסתר מבוסס ברובו על דמותה של אדית דורהם.

 

ספרים של אדית דורהם: באנגלית בלבד:

High Albania  (1909), 1905) The burden of the Balkan), Twenty years of Balkan t (1920), Through the lands of the Serb. (1904) The struggle for Scutari  (1914)