באלבניה הקפה מצוין

 

יום אחד אני אוכל להבין מה גרם לי לעלות על טיסה לאלבניה. טסתי ליוון, נחתתי בשדה התעופה של אתונה, ופשוט ניגשתי לדוכן של “אגאיין אייר”, קניתי כרטיס לאלבניה, ואחרי שעה טיסה מצאתי את עצמי עומד בדוכן של “אויס” ושוכר רכב. שדה התעופה של טירנה קטן, והומה כמו שדה דב ביום שבת, ויש שם בר קטן בקצה שהבחור שלח אותי אליו לשתות קפה עד שהוא מביא את הרכב.

עכשיו, קפה בשדות תעופה זה דבר ברור. כולנו שותים קפה בשדה התעופה, “כי זה מה יש”. הטקס קבוע, ראשית אתה חוטף הלם מהמחיר, אפילו שזו לא פעם ראשונה שאתה קונה קפה בשדה תעופה כזה או אחר, תמיד נראה לך שזה יקר יותר מהפעם הקודמת, ותמיד זה יהיה בכוס חד פעמית. וכאן הייתה לי הפתעה, הבחור לקח כוסית זכוכית קטנה והכין לי אספרסו, רק שהוא עשה את זה כאילו אני המלך האלבני או משהו כזה. הוא שטף את הכוס במים רותחים מהמכשיר, מילא את הכוסית בקפה, דחס טוב טוב, ואז טפח על דפנות הכוסית ודחס שוב, לקח בכפית עוד קפה ועשה מין ערימה קטנה מעל המילוי הדחוס ואז הכניס את הכוסית ונתן לקפה לזרום לתוכה בלי להסיר את העיניים מהמכשיר. הוא לא עשה את מה שעושים אלפי בריסטות בכל העולם, כלומר עוד משהו עד שהקפה יימזג לכוס של הלקוח. כלום. הוא הביט בכוס המתמלאת, עצר את הזרימה, הגיש לי את הכוסית, לקח סמרטוט, ניגב את המכונה המצוחצחת ופנה ללקוח הבא.

לגבי המחיר, טוב, אלבניה מדינה זולה, וקפה בחמישה שקלים זה יקר, אבל אתם מבינים, זה עדיין שדה תעופה.

  • בצילום חוף קסמיל (ששת המיילים) בדרום אלבניה, אחד החופים היפים בעולם

עוד על ספרים וקפה

  • אלפי תודות   אלפי תודות Thanks a Thousand מאת J. Jacobs ג’יקובס חובב קפה פסיכי יותר ממני, יצא למסע חובק עוד…

  • נדלן בספרות העברית הבטחתי לכתוב קצת על ספרים. לאחרונה יצא לי לקרוא ברצף שלושה ספרים פרוזה מקור: בעלת הבית מאת עוד…

  • “אספרסו שמש” עכשיו צריך לחזור לאימא שלי, שהזכרתי קודם. האשמה מספר שתיים! “אספרסו שמש”, ככה קראו לבית הקפה שבעצם רצה עוד…

  • לא חשוב מאיזו עדה אצל העיראקים יש ענין עם קפה וגם עם תה. אמא שלי, הדודות שלי והסבתות שלי היו עוד…

  • ספרית השחר ספרים  – הראשונה שזיהתה את האהבה שלי לספרים הייתה בעלת חנות הספרים “השחר” ברחוב ביאליק ברמת גן. בימים עוד…

  • הכל באשמת ההורים (1) רמת גן 1970 ומשהו, אבא שלי שולח אותי לביאליק 5, שם יש חנות קפה שבה טוחנים עוד…