אליסטר קראולי  Aleister Crowley(1 באוקטובר 1875 – 1 דצמבר 1947)

 מיסטיקן אנגלי, קוסם ומייסד הפילוסופיה הדתית ת’למה היה ידוע בגזענותו כלפי אסייתים ויהודים.

קראולי היה חבר בארגוני סתרים ביניהם מסדר “השחר המוזהב”, שותף ליסוד A∴A∴ ומנהיג “מסדר הטמפלרים של המזרח” (O.T.O. Ordo Templi Orientis).  הוא ידוע כיום בשל כתביו המאגים ובמיוחד “ספר החוק” (The Book of the Law) ספרו המרכזי והמקודש של הת’למה, על אף שכתב בהרחבה על נושאים אחרים, כולל שירה בדיונית

קראולי היה הדוניסט, דו מיני, צרכן ונסיין של סמים חוויתיים, ובעל ביקורת חברתית. הוא מרד בערכים המוסריים והדתיים של המערב בזמנו, וקידם השקפה המבוססת על החוק “עשה כרצונך” בשל כך נודע לשמצה בתקופתו ואף הוקע בעיתונות הפופולרית של ימיו כ’איש הרשע ביותר בעולם.

כל הסיפורים הרבים עליו, כל הדברים שנאמרו עליו, רק מראים את אי היכולת להבין את חשיבתו המפוארת והפורצת לזמנו. היום במבט לאחור, קל יותר להבין את ניסיונותיו ודרכו המפותחת לדרך שינוי התודעה האנושית בעולם.
קראולי היה למעשה סוג של נביא, הוא הראשון שחזה את העידן החדש, בו האדם יעשה מה שהוא רוצה ומעמדה של האישה יתחזק, בקלפי הטארוט הוא שינה את קלף המלך לאביר ולידו בתבנית הוסיף מלכה, על מנת להעצימה.

בנוסף לפעילותו בארגוני הסתרים, היה שחקן שחמט פעיל, מטפס הרים, משורר, מחזאי, ואף הועלו השערות ששימש כמרגל מטעם הממשלה הבריטית

ב-2002 משאל של ה- BBC דירג את קראולי במקום ה-73 במצעד הבריטים הגדולים של כל הזמנים. סופרים, מוזיקאים ויוצרי סרטים רבים הושפעו או התייחסו ליצירתו.

ת’למה

 ת’למה היא קוסמולוגיה מיסטית שעליה הכריז קראולי ב-1904 והרחיב אותה במשך חייו. הגיוון שבכתיביו מראה את הקושי שלו לסווג את הת’למה באופן מוחלט. ניתן לראותה כסוג של פילוסופיה מאגית, מסורת דתית,  הומאניות פוזיטיבית, וכמריטוקרטיה אליטיסטית. הדיבר העיקרי של הת’למה נלקח מעבודתו של פרנסואה רבלה, והוא שלטון הרצון: “עשה את שברצונך זו היא כל התורה”. הרעיון של רצון על פי קראולי אינו כפי שנדמה בפשטות המאוויים והתשוקות של היחיד, משלבים הוא משלב גם את תחושת יעוד ומטרת העל של היחיד. מה שקרואלי קרא לו “הרצון האמיתי” .

הדיבר השני של הת’למה הוא “האהבה היא החוק, אהבה כפופה לרצון”. הכוונה של קרואלי באהבה היא מורכבת כמו ראייתו את הרצון. השיטה של קראולי כמו יסודות בשחר הזהב לפניו, רואה את הדיכוטומיה והמתח שבין הזכר והנקבה כהכרחיים לקיום, מין מאגי וצורות מטפוריות הן חלק בלתי נפרד מהטקסים הת’למאים. אולם, האהבה מתוארת גם כאיחוד שבין ניגודים שקראולי חשב כמפתח הכרחי להשגת הארה.

הדבר העיקרי שנותר מקראולי הם סט קלפי טארוט, 78 קלפים גדולים, בעלי ציורים מיסטיים, ידועים בצבעוניותם העזה, חזקים מאוד בעוצמתם (דוגמא לקלף בהמשך העמוד)

 בארץ מלמדת את העבודה והשיטה מיה רבינוביץ

עוד פרטים בקישור

קלף הכוכב

 

 

סגירת תפריט
×

עגלת קניות