הצעה להתבוננות מזווית אחרת על ההיסטוריה

מאת זאב בן אריה

תחילת התרבות האנושית מאמר רביעי

אחד האירועים והזמנים המכריעים ביותר בהתפתחות התרבות האנושית היה הפלישות הגדולות של האלף השני לפני הספירה, שהביאו לשינוי תרבותי, דתי, חברתי, ולעולם כפי שאנו מכירים אותו כיום.

תקופת הקרח האחרונה הסתיימה לפני כ12.000 שנה, בזמן זה האקלים היה אחר ובישראל הנגב נראה כמו הגליל ובקעת הירדן הייתה גן עדן פורח. בדרך להפוך מה שאנחנו כיום היו כמה שלבים שהאחרון שבהם, מבחינה אקלימית (כתבה של ניר חסון הארץ 24.10.2013), התרחש כנראה לפני כ4000-3000 שנה, והתבטא בהתייבשות הסופית של מדבריות סהרה וערב מצד אחד, וערבות אסיה מהצד השני, שהיו גשומים וירוקים בתקופת הקרח.

הופעת העמים השמים

התיאוריות המקובלות ביותר כיום לגבי הופעת העמים השמים היא שהם הגיעו ממסגריות הסהרה, עוברים דרך מצרים בדרכם, אחרים טוענים למוצא ממדבריות ערב, מכיוון שערבית היא השפה השמית העתיקה ביותר. כך או כך בתקופה זו מתבססים בכל רחבי הסהר הפורה הבבלים, ערבים, ארמים, מואבים, אדומים, אשורים, ובנוסף על כך יש ענף של שמים דרומיים הכולל עמים מאתיופיה (תיגראי ואמהרה), תימן ודרום חצי האי ערב. וכמובן אנחנו – העברים.

עמים אלו מביאים דת חדשה (מונותאיזם ואלים זכרים), ארגון חברתי פטריארכלי כפי שמתבטא בדמויות האבות (אברהם), דגש על מלחמה (תחילת הופעת הברזל והסוס), מערכת מוסר וצדק שונה המתבטאת בחוקי חמורבי – קוד החוקים הידוע בעולם העתיקה. הם כובשים והורסים את רוב הממלכות העתיקות (חוץ ממצרים), ומקימים את העולם כפי שאנו מכירים היום. במדבריות ערב

מבוית בתקופה זו הגמל ומתחילים חיי הנדודים של הבדואים כפי שאנו מכירים אותם. בניגוד למה שחושבים אורח החיים הנוודי המבוסס על גמלים ומקנה התחיל בתקופה זו, ולא לפני כן, (כשם שהאינדיאנים באמריקה החלו את תרבות הסוסים רק לאחר בוא המתיישבים האירופאים).

הפלישה ההודו אירופאית

במקביל לפלישה והכיבוש של העמים השמים ישנה פלישה וכיבושים אחרים על ידי קבוצת עמים נוספת הבאה מערבות אסיה ואולי אזור הרי פמיר, ומתפשטת על פני חלקים גדולים מהעולם העתיק, מחריבה את הממלכות הקיימות או מתמזגת איתם, ויוצרת תרבות חדשה הקיימת עד היום. מדובר על העמים ההודו אירופאים הכובשים את הודו, איראן, טורקיה, יוון, הבלקן, וחלקים גדולים מאירופה. העמים העתיקים היחידים שנשארים באירופה הם בחבלי הבסקים ופינלנד (לפי בדיקות גנטיות). ההודו אירופאים מביאים תפישה דתית חדשה (המבוססת על אלוהים זכרים, תפישה מחזורית של החיים ושאיפה לחיי נצח), שימוש בברזל וסוסים, יכולות מלחמתיות, ארגון שבטי, מיתולוגיות ושפה. אלו היונים והדורים שפולשים ליוון, האריים שפולשים להודו, החיתים בטורקיה, הקלטיים באירופה, הפרסים, התרקים, אילירים ומקדונים בבלקן, ועוד.

בארץ ישראל תקופת הפלישות השמיות מזוהה עם ברונזה תיכונה בית, וניתן למצוא עקבות חורבן בערי ארץ ישראל, שלפני כן היו בהם מקדשים לאלוהיות הנשיות (קמפינסקי במגידו), ולאחר חורבן של עשרות ומאות שנים הם מוקמות מחדש עם מקדשים לאלוהות גבר יהוה צבאות או בעל. ישנם ערים רבות לא ידועות שנחרבות אז כגון תל עג’ול (ברצועת עזה), תל פרעה (נחל פרעה בשומרון), תל גמה (כולן נחפרו על ידי פטרי).

תיאוריות אלטרנטיביות

ההיסטוריה האלטרנטיבית טוענת שכל אחת מקבוצות העמים: השמים וההודו אירופאים, הייתה מושפעת על ידי בית ספר רוחני אחר, ולה דתיות ומיסטיקה שונה שמקורה באטלנטיס או תרבויות קדומות אחרות (ראו מאמר על התיאוריה של פרופסור הרי סלמן – לחצו כאן)
בנוסף על כך מצרים היא ערש התרבות העתיקה והיא ממשיכה תרבויות הרבה יותר קדומות שהתקיימו הן במצרים עצמה והן במקומות אחרים. שרידים שונים במצרים מצביעים על עתיקותה כגון רשימת המלכים מטורינו (הרבה יותר קדום מהכרונולוגיה של הארכיאולוגים) סימני סחיפה על הספינקס והפירמידה האדומה בני יותר מ10.000 שנה, וציור הכוכבים על תקרת המקדש בדנדרה שמראה את מצב השמיים לפני 10.000 שנה. 
במצרים היו ארבע מרכזי חניכה שהיוו ענפים של ארבעה בתי ספר רוחניים: בממפיס היה בית ספר שקשור לאל פתח – אל האומנים, בהליופוליס (קהיר) בית ספר שקשור לרע – אל השמש. בהרמופוליס בית ספר הקשור להרמס – אל המאגיה והידע, ובתבי בית ספר הקשור לאמון – הנסתר. (ראו מאמרים על מצרים האזוטרית)

הסדר החדש של העולם הושפע מבתי ספר של מצרים: הרוחנית העברית, הערבית מקורה במצרים, וסודותיה הועברו להודו אירופאים דרך התרקים הקדומים והיוונים. מצרים עצמה לא השתנתה ונשארה כפי שהיא עוד 2000 שנה, עד לתקופת קליאופטרה ואוגוסטוס, מעבירה את סודותיה לעולם האירופאי והנוצרי. והיא קיימת ומשפיעה גם כיום.

נכתב על ידי

זאב בן אריה

זאב בן אריהמורה דרך, טייל, מרצה וסופר, שהוביל עשרות מסעות רוחניים ברחבי העולם. מדריך בכיר, מרצה וחוקר דתות. בעל חברת תרבויות עולמי המוציאה טיולים מיוחדים בארץ ובחו”ל. חבר אישי של דמנהור מזה 12 שנה ומחבר הספרים: “מקדש אדם” ו”לאהוב יותר”.

התייר הרוחני הינו מיזם של פראג הוצאה לאור ותרבויות עולמי המציע לכם טיולי עומק וחוויה  מיוחדים במינם בארץ , ובמקומות בעלי משמעות רוחנית עמוקה בעולם.

 

למאמר הראשון בסדרה

למאמר השני בסדרה

למאמר השלישי בסדרה