האחווה הלבנה

“אחוות האחים הלבנים” שייסד פטר דואנוב.
פטר דואנוב, חונך ככומר מתודיסטי והיה קשור גם לחוגי הנצרות האורתודוקסית, בשנת 1899 הוא זכה להארה וייסד את “אחוות האחים הלבנים”. הוא טען שהוא ממשיך את עקרונות הבוגומילים ומסדר הוורד.
דואנוב לימד במשך ארבעים וארבע שנים מ-1900 ועד 1944, הייתה לו השפעה רבה בבולגריה והוא אסף סביבו ארבעים אלף תלמידים. המסדר שהקים קיים עד היום בבולגריה ובמקומות רבים אחרים בעולם. הדגש בתורתו של דואנוב הוא על אהבה, אמת וחוכמה. אהבה היא כוח אוניברסלי.
דואנוב שילב בהוראה שלו נצרות אזוטרית, יוגה ולימודי אזוטריקה מערביים. הוא עודד לימוד של נושאים כמו אסטרולוגיה, קריאת כף יד, חוכמת פנים, קבלה, ידע אזוטרי, הלימוד לא צריך להיות בפני עצמו אלא לעודד ולאפשר לידה של ישוע פנימי.
דואנוב היה כנר מוכשר, ועודד את הלימוד ונגינת המוזיקה ככלי להתפתחות רוחנית, וכן הלחין קטעים מוזיקליים מיוחדים בעצמו. בנוסף לכך פיתח בשנות השלושים שורה של תרגילי תנועה המלווים במוזיקה ובמדיטציה, תרגילים אלו נחשבו על ידו לפסגת התרגולת הרוחנית ונקראו בשם הריקוד הפניאוריתמי.אחווה מעגל
דואנוב עודד לצאת לטבע ולחפש את האור האלוהי בהרים הגבוהים, הוא החל במסורת של יציאה להרי רילה בדרום בולגריה עם תלמידיו, שם הם היו מתפללים בציפייה לזריחת השמש, ורוקדים את הריקוד הפניאוריתמי בליווי הקטעים המוזיקליים שהוא חיבר.
לדואנוב הייתה השפעה רבה בבולגריה. הוא אחד האנשים שעשה רבות למען הצלת יהודי בולגריה בשואה. מרכז הפעילות שלו היה מ-1914 בסופיה, שם הקים עם חסידיו שכונה חדשה, שקיימת עד היום ונקראת זריחה – זגרב. הוא היה בעל יכולת נבואית וניבא את מלחמת העולם השנייה ואת הקומוניזם שיבוא אחר כך. בכדי לשמר את התורה הוא שלח אחד מתלמידיו, בשם מיכאל אוהרם לצרפת, שייסד בפריז ארגון נוסף בשם האחווה האוניברסאלית הגדולה, והמשיך ללמד שם עד שנות ה-80.
עם עליית הקומוניסטים לשלטון בבולגריה, ולאחר מותו של דואנוב, נאסרה פעילות האחווה הלבנה בבולגריה באופן רשמי, אך המשיכה להתקיים בסתר. עם שחרור בולגריה מידי הקומוניזם התחדשה התנועה וכיום יש לה עשרות אלפי מאמינים בכל רחבי המדינה, הם נפגשים פעם בשבוע ללמוד את מה שדואנוב אמר וכתב, ומבצעים את התרגילים שהוא הציע ובייחוד הריקוד הפניאוריתמי.
דואנוב טען שהאחווה שלו ממשיכה באופן רוחני את דרכם של הבוגומילים שטיפחו את הנצרות האמתית. הבוגומילים נרדפו והושמדו מכיוון שנקטו עמדה פעילה בענייני העולם הזה ומרדו בשלטון, אלא שרוחם המשיכה להתקיים והתגלגלה ברוחה של אחוות האחים הלבנים. העולם נשלט מבחינה רוחנית על ידי היררכיה של תשע ישויות אור, שבראשה עומד ישוע.
דואנוב עודד את תלמידיו להיות צמחונים ולהתייחס לאנרגיות של הפרנה (מונח יוגי) הנמצאות בכל דבר, ובמיוחד בטבע. אחד המקורות האנרגטיים החשובים ביותר למערכת האנושית, לפי דואנוב, היא השמש. אלא שמאחורי מאחורי השמש הפיזית קיימת שמש רוחנית, שהיא מקור לאנרגיה גבוהה יותר, השמש הרוחנית היא המקום של הלוגוס – החוכמה.

אתר אינטרנט  http://www.beinsadouno.org/en
אחת לשנה, בין הראשון ל-22 באוגוסט, עולים חברי האחווה הלבנה לשבעת האגמים בהרי הרילה לשהות במקום ולבצע את טקסיהם, ובעיקר הריקוד הפניאוריתמי.

 

סגירת תפריט
×

עגלת קניות