“דע מאין באת ולאן אתה הולך”

משנה אבות ג’ א’

אני רוצה לספר לכם כאן על שלושה אנשים שזכרו מאין באו…

השליט העותמני מהמט פאשה סקולו, הסופר (זוכה פרס הנובל) איוו אנדראיץ’ ובמאי הקולנוע אמיר קוסטריצה.

כבר חודש שאני מסתובב במדינות הבלקן, מה שהיה פעם יגוסלביה, והשבוע הגעתי ל”גשר על נהר הדרינה”, אחד הנהרות הגדולים באירופה שעובר בשטחן של בוסניה וסרביה (בחלקו אף משמש גבול טבעי בינהן). סיפורו של הגשר מעניין אבל לא על הגשר אני רוצה לכתוב אלא על האיש שהקיים אותו, הגשר נבנה בשלהי המאה ה 16 בפקודת הויזיר העותמאני סוקולו מהמט פשה.

 (Sokollu Mehmet Paşa)  מהמט פאשה נולד בעירה הקטנה והענייה ווישיגראד (Višegrad) במזרח בוסניה, שעל גדות הדרינה, למשפחה נוצרית אורתודוקסית, בגיל צעיר הוא נלקח על ידי הטורקים ששלטו במקום ועבר חניכה צבאית ומדינית, מהמט פשה התאסלם והגיע לגדולה בשירות הטורקים, (בין יתר תפקידיו שליט רומניה) מהמט זכר את כפר הולדתו, והורה להקים את הגשר החשוב הזה, שהקמתו החלה ב-1571והסתיימה ב-1577. הגשר חיבר בין פנים הבלקן לבין חוף הים האדריאטי, ובמיוחד אל עיר הנמל דוברובניק. והפך אזור שכוח אל ומנותק למקום פורה.

הסופר איוו אנדריאיץ (Ivan Ivo Andrić) גם הוא יליד המקום, כתב את ספר “הגשר על נהר הדרינה” ובו סיפורו של הגשר שהוא גדל בצילו, על הספר הזה הוא קיבל פרס נובל וגם הזכיר לעולם את קיומו של הגשר היפיפה, שנהרס במלחמה שפרצה כאן בשנת 1992 הספר דחף לשיפוץ הגשר ולהכרזתו כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק”ו, מה שגרם לתחיה מחודשת לתירות באזור, וזה מביא אותי לאיש השלישי הבמאי אמיר קוסטריצה, סרבי שזכה לתהילת עולם, אמיר שנולד באזור רק בצד הסרבי של הדרינה, צילם בשנות המלחמה את הסרט “החיים הם נס” וחזר לגור כאן, את כספי הזכיה בפרסים שקיבל על הסרט השקיע בהקמת כפר בהרים כפר משוחזר כמו פעם עם בתי עץ גגות משופעים נגד השלג, ועוד.

גולת הכותרת של המקום הינו בית המלון, שמספק תעסוקה לתושבים, ספריה, סינמטק ופסטיבל סרטים סיור קצר בכפרים מסביב מספר את כל סיפור השגשוג הכלכלי לאזור שנפגע מהמלחמה.

וכאן סיפורם של שלושת האנשים מתחבר, בעקבות הצלחת המיזם של קוסטריצה ולאחר זכיתו של הסופר איוו אנדראיץ בפרס נובל, הוקם על גדות הדרינה בצמוד לעירה שבה נולדו מהמט ואיוו, מתחם אדיר ויפיפה בשם אנדראיץגראד (Andrićgrad )הכולל בתוכו שוב מלון, שתי מכללות לאומנויות הבמה ולספרות היסטוריה וקולנוע, סינמטק, מוזיאון, כנסיה, אולם קונגרסים, מסעדות ובתי קפה, ושוב האזור זוכה לשגשוג כלכלי.

מאין באת …