כלי היסוד השני של ״דרך האמן״ יראה אולי כפעולת הסחה ולא ככלי עזר. תוכל לראות בבירור כיצד דפי בוקר עוזרים לך, אך תמצא את עצמך בספק גדול לגבי משהו הנקרא בילוי אמן. אני מבטיחה לך שבילוי אמן יעזור לך גם. נסה לחשוב על שילוב שני כלים אלה במונחים של מקלט ומשדר רדיו. התהליך הוא בין שני שלבים והוא דו־כיווני: שידור וקליטה. בכתיבת דפי בוקר אתה משדר – אתה מודיע לעצמך וליקום על חלומותיך, תסכוליך ותקוותיך. ביציאה לבילוי אמן, אתה מקבל –  פותח עצמך לתובנה, השראה והדרכה.

מהו בדיוק בילוי אמן? בילוי אמן הוא פרק זמן, אולי שעתיים בשבוע, המוקדשים לטיפוח התודעה היצירתית שלך, האמן הפנימי  שבך, בצורתו הראשונית. בילוי אמן הוא טיול, פגישה עם חבר שאותה אתה מתכנן ועליה אתה שומר מפני כל. לבילוי אמן תיקח אך ורק את עצמך ואת האמן הפנימי שלך, הוא הילד היצירתי שלך. לבילוי אמן שלך לא יצטרפו אהובים, חברים, בני זוג, ילדים – אף לא אחד.

אם נראה לך שזה מטופש, או שלעולם לא יהיה לך הפנאי לבילוי כזה, זהה את תגובתך כהתנגדות. אינך יכול להרשות לעצמך שלא למצוא זמן לבילוי אמן.זוגות הנתקלים בקשיים בחיי הנישואים נשאלים לעתים קרובות על־ידי מטפליהם אם הם מקדישים זמן זה לזו. אותה שאלה נשאלים הורים של ילדים חריגים. התשובה המגמגמת והמתחמקת בדרך כלל היא: ״מה הכוונה מקדישים זמן זה לזו? אנחנו מבלים המון זמן ביחד”. המטפל לוחץ: ״כן, אבל האם אתם מקדישים זמן זה לזו? האם אתם נהנים ביחד? ״נהנים?״ (מי שמע בכלל על הנאה ביחסים גרועים כאלה?) ״האם אתם יוצאים לבלות? סתם לדבר? סתם להקשיב זה לזו?” ״יוצאים לבלות?… יש משפחה. אנחנו עסוקים מדי, וגם אין לנו כסף – ״ ״אתם נפחדים מדי״, עשוי המטפל לומר בישירות בוטה. אכן מפחיד להקדיש זמן לילד או לאהוב, והאמן שבנו הוא גם ילד וגם אהוב. בילוי אמן שבועי יכול לאיים מאוד, אך גם להיות פורה. בילוי? עם האמן שלי?

כן. עליך לצאת לבילוי עם האמן שלך, לפנק אותו ולהקשיב לו. יש אלף תירוצים להימנע מהתחייבות זו. ״אין לי כסף״, הוא אחד התירוצים החביבים, למרות שאף אחד לא אמר שבילוי אמן מחייב הוצאות גדולות. האמן שלך הוא ילד. זמן שמקדישים הורים לילד חשוב יותר מכספים שמוציאים עליו. ביקור בחנות זולה, טיול עם עצמך לאורך החוף, צפייה לבד בסרט ישן, ביקור במוזיאון או בגלריה – מחירם זמן ולא כסף. זכור, הקדשת הזמן היא המפחידה. במקביל, חשוב על ילד להורים גרושים המתראה עם הורה אהוב עליו רק בסופי־שבוע. (בימי חול, האמן שלך נתון לחסות הורה קשוח שכל עתותיו מוקדשים לעבודה). הילד זקוק לתשומת לב, לא לטיולים יקרים. הילד אינו רוצה לחלוק את ההורה היקר לו עם
מישהו אחר.

הקדשת זמן ביחידות לילד האמן שלך, חיונית לטיפוח עצמך. טיול רגלי בטבע, צעידה לאורך החוף בשעת הזריחה או השקיעה, חוויה מוזיקלית באתר ייחודי, ביקור בשכונה עדתית כדי לטעום את המראות, הריחות וצלילי המקום – האמן שלך עשוי ליהנות מכל אלה. יתכן שהאמן שלך אוהב לשחק כדורת.התחייב לבילוי אמן שבועי, וראה כיצד הצד המתריס שבך ינסה להפר התחייבות זו. שים לב כמה קל לפלוש לגבול זמן מקודש זה. שים לב כיצד זמן מקודש זה יכלול לפתע צד שלישי. למד להתגונן מפני פלישות אלה. מעל לכל, למד להקשיב לדברים שאומר ילד האמן שלך על מסעותיכם המשותפים. לדוגמא, ״אני שונא את העמדת הפנים הזו, את  הרצינות הזו״, יתלונן האמן שלך אם תמשיך לקחת אותו למקומות של מבוגרים, המיועדים להעלות את רמת התרבות של האמן  שלך.

הקשב! האמן שלך אומר לך שאמנותך דורשת יותר גירויי משחק. השתעשעות קלה תגרום להנאה מרובה בעבודתך. אנחנו שוכחים שדמיון המשחק עומד בלבה של כל עבודה טובה. הרחבת יכולתנו לעבודה יצירתית טובה היא נושא ספר זה. יצירתו של משהו חדש אינה מושגת על־ידי האינטלקט אך על־ידי דחף המשחק הפועל כתוצאה מצורך פנימי. החשיבה היצירתית משחקת עם העצמים שאותם היא אוהבת

תמצא, קרוב לוודאי, שאתה נמנע מבילוי אמן. הכר התנגדות זו כפחד מאינטימיות – אינטימיות עם עצמך. כשאנחנו מעורבים במערכת יחסים בעייתית, הנטייה היא לאמץ תבנית הימנעות מאנשים החשובים לנו. אנחנו לא רוצים לשמוע מה הם חושבים, מפני שזה עלול להכאיב. אנחנו נמנעים מהם בידיעה שברגע שיזדמן להם, האנשים החשובים בחיינו, יפלטו כנראה משהו שאנחנו לא רוצים לשמוע. יתכן שהם מבקשים תשובה לשאלה שעליה אין לנו תשובה, או שעליה איננו יכולים להשיב. יתכן גם שאנחנו נימצא במצב דומה כלפיהם, כך ששני הצדדים מתבוננים זה בזה בפליאה ואומרים ״לא ידעתי שאתה מרגיש כך״. קרוב לוודאי שחשיפות אלו של עצמיותנו, מפחידות ככל שתהיינה, יובילו לבנייתם של יחסים אמיתיים, שבהם המשתתפים חופשיים להיות עצמם ולהגשים את מאוויי לבם. אפשרות זו הופכת לכדאית את חשיפת העצמי ואת האינטימיות האמיתית. בכדי ליצור קשר אמיתי עם יצירתנו, עלינו להקדיש את הזמן לטיפוחה. יצירתנו תיקח זמן זה ותשתמש בו להתעמת איתנו, לתת בנו אמון, להתחבר ולתכנן איתנו.

דפי בוקר מציגים בפנינו את תוכן מחשבותינו ואת רצונות לבנו. אנחנו מזהים שטחים בעייתיים. בדפי בוקר אנחנו מתלוננים, מונים, מזהים, מבודדים, מתמרמרים. זהו צעד ראשון, מקביל אולי לתפילה. בילוי אמן הוא השלב השני, שבמהלכו יתעורר השחרור ונתחיל  לראות פתרונות. אנחנו מתחילים למלא מחדש את מאגרי היצירתיות שלנו, מאגרים שמהם נשאב בעתיד בעת הגשמת אמנותנו.

עוד על דרך האמן