אוג 152013
 


 הוצאת פראג  |  ניוזלטר מס’ 53  |  מרץ 2012

שלום לכל ידידי פראג,

הפעם אני רוצה לחלוק אתכם סיפור שהתגלגל לידי:

מרצה מבוגר הוזמן לשאת הרצאה בת שעה בנושא “תכנון זמן יעיל” בפני קבוצה של 15 מנהלים בכירים בחברות הגדולות ביותר בארה”ב, וזאת במסגרת יום עיון שנערך בבית הספר למינהל ציבורי בארה”ב.

המרצה המבוגר סקר במבטו את קבוצת האליטה שניצבה בפניו והיתה מוכנה לרשום כל מילה שתצא מפיו, ולאחר מכן פתח ואמר: “אנו עומדים לערוך ניסוי”.

הוא הוציא צנצנת זכוכית גדולה שהיתה תחת השולחן שהפריד בינו לבין מאזיניו, והניח אותה בעדינות לפניו. לאחר מכן הוציא מתחת לשולחן כתריסר אבנים, כל אחת בגודל של כדור טניס, והניחן בעדינות, אחת אחת, בתוך הצנצנת.

כאשר הצנצנת התמלאה לגמרי ולא ניתן היה להוסיף עוד אבן אחת, הרים המרצה את מבטו באיטיות ושאל: “האם הצנצנת מלאה?” כולם השיבו: “כן”.

המרצה המתין כמה רגעים ושאל: “האומנם?” הוא התכופף והוציא מתחת לשולחן כלי מלא אבני חצץ.

בקפדנות שפך את החצץ מעל האבנים וניער מעט את הצנצנת. אבני החצץ הסתננו בין האבנים הגדולות עד שירדו לתחתית הכלי. שוב הרים המרצה את מבטו ושאל: “האם הצנצנת מלאה?”

עתה החלו מאזיניו המבריקים להבין את כוונתו. אחד מהם השיב: “כנראה שלא”.

“נכון”, השיב המרצה. הוא התכופף שוב, והפעם הוציא מתחת לשולחן שק מלא בחול. בתשומת לב שפך את החול אל תוך הצנצנת. החול מילא את החלל שבין האבנים הגדולות והחצץ. פעם נוספת שאל המרצה: “האם הצנצנת מלאה?”

הפעם השיבו התלמידים המחוננים יחד ללא היסוס: “לא!”

“נכון”, השיב להם המרצה. וכפי שציפו תלמידיו רבי העוצמה והיוקרה, הוא נטל את כד המים שעמד על השולחן ומילא בהם את הצנצנת עד שפתיה.

המרצה הרים את מבטו אל הקהל ושאל: “איזו אמת גדולה אנו יכולים ללמוד מניסוי זה?” בחושבו על נושא ההרצאה, השיב אחד הנועזים והזריזים שבין מאזיניו: “אנו למדים שככל שנראה לנו שהיומן שלנו גדוש ומלא התחייבויות, אם באמת מתאמצים, תמיד ניתן להוסיף עוד משימות ומטלות”.

“לא”, השיב המרצה. “האמת הגדולה שמוכיח לנו הניסוי היא זו: אם לא מכניסים לכלי קודם כול את האבנים הגדולות, לעולם לא נוכל להכניס אותן אחר כך”.

דממה עמוקה השתררה באולם, וכל אחד מהנוכחים ניסה לתפוס את מלוא המשמעות של הדברים. המרצה התבונן בשומעיו ואמר: “מהן האבנים הגדולות בחייכם? בריאותכם? המשפחה שלכם? הידידים שלכם? הגשמת חלומותיכם? לעשות את מה שאתם באמת אוהבים? להילחם למען מטרה נעלה? לנפוש? לקחת זמן לעצמכם? למכור פרופיל?

“מה שחייבים לזכור הוא, שחשוב ביותר להכניס קודם כול את האבנים הגדולות בחיינו, כי אם לא נעשה זאת, אנו עלולים לפספס את החיים. אם ניתן עדיפות לדברים הקטנים (החצץ, החול) יתמלאו החיים בדברים הקטנים, ולא יישאר די מהזמן היקר שלנו כדי להשיג את הדברים החשובים באמת. משום כך, אל תשכחו לשאול את עצמכם את השאלה: ‘מהן האבנים הגדולות בחיי?’ וכאשר תזהו אותן, הכניסו אותן ראשונות לצנצנת החיים שלכם”.

שנדע לזהות את הדברים המשמעותיים בחיינו ולהגשים אותם,
אילן לוי

 _

 

סדנת המסע 

ברנדון בייס, מחברת רב המכר המסע מגיעה אלינו פעם נוספת

לסדנת סופשבוע חווייתית, עוצמתית ומשחררת.

הסדנה תתקיים בתאריכים 31 במאי עד 2 ביוני (ימים חמישי עד שבת)

באווירה הפסטורלית של מושב רישפון (ליד הרצליה)
במרכז תרבות רישפון

מחיר הסדנה 2,880 ש”ח

לנרשמים עד 29 במרץ – 2,400 ש”ח
אפשרות פריסה לתשלומים למשלמים בכרטיס אשראי


לפרטים והרשמה התקשרו למיכל: 077-4665292

 לקריאת פרק מהספר     לקריאת מאמר שהתפרסם ב-ynet

 

סיפורים מהמיתולוגיה ההודית
החכם הבודהיסטי נאגארג’ונה

בתרבויות עתיקות רבות לא קיימת ההבחנה הברורה בין היסטוריה למיתולוגיה, ונדמה שהמסורת ההודית יכולה להיות הסמל לטשטוש זה בין ההיסטורי למיתי. דמויות היסטוריות של הוגים או קדושים מתוארות לעיתים קרובות כדמויות מיתולוגיות לכל דבר. אחת הדוגמאות לכך היא ההוגה הבודהיסטי המשפיע נאגארג’ונה.

נאגארג’ונה חי כנראה בסוף המאה השנייה ותחילת המאה השלישית לספירה (אם כי עדיין יש ויכוח על התאריכים המדויקים) ונחשב למייסד זרם המאדהיאמקה, שהוא הזרם החשוב ביותר בבודהיזם הטיבטי.    להמשך המאמר

איתי אהרה
דוקטורנט לפילוסופיה באוניברסיטת בן גוריון
מרצה לפילוסופיה והגות הודו
www.itay-ehre.com
 

 מבצע החודש

להגשים מאת ערן שטרן

ברכישת עותק מהספר

במחיר הנחה של 76 ש”ח
במקום 96 ש”ח


תקבלו במתנה את הספר 

פיתוח רעיונות

להזמנות התקשרו 1-800-773355

 

 
 

נשמח לקבל מכם צילומים מעניינים שקשורים לספרים (אם אפשר בצירוף שם הצלם),
המלצות על ספרים בהוצאת פראג, המלצות על חנויות ספרים ועוד.
אנא שלחו למייל prag@prag.co.il

לרכישת ספרים: פראג הוצאה לאור  1-800-773355

טל’ 04-6373818 |  אתר ההוצאה  | כתובת דואר אלקטרוני

קיבלתם את המייל הזה מחבר?
רוצים לקבל את הניוזלטר של פראג ישירות לתיבת הדואר שלכם?
הירשמו כאן והצטרפו לרשימת התפוצה שלנו.